Перші дні діалізу: John J. Abel and Georg Haas

Перший історичний опис такого роду процедури був опублікований в 1913 році. Абель, Раунтрі і Тернер "діалізували" анестезованих тварин, направивши їх кров поза організмом через труби з напівпроникними мембранами. Мембрани були зроблені з Collodion, матеріалу на основі целюлози. Залишається неясним, чи Абель і його колеги збирались використать процедуру, відому як vividiffusion, для лікування ниркової недостатності або, ймовірніше, потім адаптувати її для такого використання. Тим не менше, діаліз сьогодні продовжує використувати основні елементи vividiffusion машини Абеля. 

Гірудин був вперше виявлений в 1880 році британським фізіологом Haycraft і є елементом антикоагулянту в слині п'явки. Перед тим, як Абель зміг направити кров тварин через "діалізатор", здатність крові згортатися або коагуляція повинна була бути, принаймні тимчасово, обмежена. Абель і його колеги використовували речовину, відому як Гірудин.

Німецький лікар на ім'я Георг Хаас, з міста Гіссен поблизу Франкфурта-на-Майні, провів перше лікування діалізом людині. Вважається, що Хаас діалізував перших пацієнтів з нирковою недостатністю улітку 1924 року після проведення підготовчих експериментів. До 1928 Хаас зробив діаліз ще шістьом хворим, ні один з них не вижив, ймовірно, у зв'язку з критичним станом пацієнтів і недостатньою ефективністю лікування діалізом. Діалізатор Хааса, який також використовував мембрану з Collodion, був створений в самих різних моделях і розмірах.

Питання про те, коли і в якій мірі Хаас дізнався про зусилля дослідницької групи Абеля, детально обговорювалось, але точна відповідь невідома. Хаас, швидше за все, завершив велику частину своїх підготовчих експериментів на початку 1914 року, не маючи даних - насамперед із-за безладів війни - про експерименти Абеля. Але після цієї паузи, він, ймовірно, був проінформований про зусилля групи Абеля.

Хаас, як і Абель, також використовував Гірудин як антикоагулянт у своєму першому діалізі. Однак, Гірудин часто приводив до масових ускладнень, пов'язаних з алергічними реакціями - оскільки ця речовина була недостатньо очищена і мала відмінності від людських субстанцій. Врешті-решт, Haas використав речовину, відому як гепарин, у своєму сьомому й останньому експерименті. Гепарин є універсальним антикоагулянтом у ссавців і був виділений з печінки собаки американцем на ім’я MacLean в 1916 році. Ця речовина викликала значно менше ускладнень, ніж Гірудин - навіть якщо вона була недостатньо очищена - і могла бути отримана в значно більшій кількості. Гепарин став - і залишається - антикоагулянтом вибору після розробки більш досконалих методів очищення у 1937 році.

Vividiffusion машина від Абеля і колег, 1913

Доктор Георг Хаас виконує діаліз пацієнту в університеті Гіссена
<<Back   Menu   Next>>

Thank you for visiting our website www.fmc-ag.com.

For further questions please send us an e-mail:


® Fresenius Medical Care
Else-Kröner-Strasse 1
61352 Bad Homburg v.d.H.
Tel. +49 (0)6172-609-0
Germany