Історичне підгрунтя гемодіалізу

Гостра та хронічна ниркова недостатність, яка може призвести до смерті при відсутності лікування протягом декількох днів або тижнів, це хвороба, що має таку саму довгу історію як саме людство. У стародавньому Римі та пізніше? в cередні віки, лікування уремії (по-грецьки - отруєння сечею, або буквально, "сеча в крові") включає використання гарячих ванy, терапію шляхом стимуляції посиленого потовиділення, кровопускання і клізми.

Нинішні процедури для лікування ниркової недостатності включають фізичні процеси, такі як осмос і дифузія, які широко розповсюджені в природі і приймають участь у транспортуванні води і розчинених речовин.

Перші наукові описи цих процедур з’явились у шотландського хіміка Томаса Грема, який став відомий як "батько діалізу". Спершу, осмос та діаліз стали популярними як методи, що використовуються в хімічних лабораторіях, це дозволяло розділення розчинених речовин або видалення води з розчину через напівпроникну мембрану. Випереджаючи свій час, Грем вказав у своїй роботі можливості використання цих процедур в медицині.

У 1855 році німецький фізіолог Адольф Фік опублікував кількісний опис процесу дифузії. Але це було лише 50 років до того, як хтось дав надійне наукове підґрунтя цьому процесу - і цей хтось був Альберт Ейнштейн. Ще у 1855 році німецький фізіолог Адольф Фік опублікував опис кількісних (концентраційних) особливостей процесу дифузії, та лише через 50 років завдяки Альберту Ейнштейну було отримане термодинамічно точне наукове обгрунтування, отриманим емпіричним шляхом законам дифузії, що базувалось на підвалинах розробленої Ейнштейном теорії Броунівського руху.
Таким чином, Грехем (Graham) та Фік (Fick) відкрили основний принцип на якому базується сучасна терапія ниркової недостатності.

Сьогодні термін "гемодіаліз" описує екстракорпоральну процедуру, або процедуру поза тілом, призначену для фільтрації уремічних речовин з крові пацієнтів, які страждають від захворювання нирок. Фактично процесс очищення, який вимагає використання напівпроникної мембрани, базується на описаних вище роботах Грема, Фіка та інших.

Рукопис Томаса Грема "Лекція Bakerian" про осмотичну силу в Королівському суспільстві в Лондоні в 1854 році. Від руки написано: філософському товариству Глазго від автора.
<<Back   Menu   Next>>

Thank you for visiting our website www.fmc-ag.com.

For further questions please send us an e-mail:


® Fresenius Medical Care
Else-Kröner-Strasse 1
61352 Bad Homburg v.d.H.
Tel. +49 (0)6172-609-0
Germany